HOOFDSTUK XVII PLATTEGRONDEN Als oudste plattegrond van Maassluis staat ons geen afzonderlijke stadskaart ten dienste, doch moeten wij met de kaart van het Hoogheemraad schap Delfland van 1611 door Floris Balthasarsz., goudsmit, plaatsnijder en landmeter, te rade gaan, op welke kaart Maassluis vrij duidelijk voorkomt. Aan het begin van den Zuiddijk ziet men op deze kaart geteekend de „Core mooie", die voor het laatst verbouwd in 1792, zich daar nog bevindt. De bebouwing is langs den dijk en in het centrum der oude stad nog zeer gering, doch wel ziet men duidelijk de straten geteekend; men ziet er duide lijk de Nieuwstraat, de Markt en het Goudsteen, waaraan in dien tijd slechts een enkel huis zal hebben gestaan. Langs Noord- en Zuidvliet is reeds een aaneengesloten bebouwing te zien. Waar zich thans de Groote Kerk en de oude begraafplaats en aangrenzende straten bevinden, die gebouwd en aangelegd werden ter plaatse van de voormalige Schans, ziet men op deze kaart duidelijk een militaire versterking met hare bastions. Ook lag het plaatsje dichter bij de rivier de Maas dan we op een latere kaart zien. Op de kaart van hetzelfde hoogheemraadschap van 1712 door N. en J. Kruikius (Cruquius) ziet men, dat door uitlegging van de havenhoofden Maassluis verder van de rivier is komen te liggen. Ook ziet men ter plaatse van de reeds genoemde schans, die inmid dels geslecht was, de Groote Kerk. De reeds ge noemde straten zijn bebouwd en ook langs andere 141

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 153