Die 't heerlijk Orgel schonk in 't Heilig Bedehuis, En tachtig vrienden dorst verrijken in zijn leven, Ons dorp versierde, wees en armen heeft bedeeld, En door de kerk der deugd naar d'eerkapel wou streven, Staat hier naar 't leven door Vollevens uitgebeeld. In den loep van de 18e eeuw had Maassluis eenige onrustige tijden door te maken. De invoering der nieuwe Psalmberijming in 1774 en 1775 had de bekende strijd tusschen de lange en korte zangers tengevolge, waarin ook Maassluis betrokken werd. De hooge waterstand van 14 November 1775 hoe hoog het water kwam is nog te zien bij de Wateringsche Sluis en de storm van dien dag, bracht groote schade teweeg aan kelders, daken en schoorsteenen. De politieke troebelen van 1787 maakten het tot twee keeren noodzakelijk, dat scherpe plakkaten uitgevaardigd moesten worden. Toen volgde de Fransche tijd, waarin de geheele haringvisscherij kwam stil te liggen, en handel en nijverheid kwijnden, zoodat de armoede allerwege groot was. Hoopte men na de restauratie in 1813 op een beteren tijd voor de haringvisscherij, deze ver wachtingen werden niet verwezenlijkt, want de belemmerende bepalingen van de geldende vis- scherijwetten en de beschermingspoli tiek maakten, dat de reederij en de haringhandel zich niet kon den ontplooien op een wijze als men wenschte. De intrekking der provinciale reglementen op de visscherijen in 1817, de opheffing van verschillende remmende verordeningen, enz. daarna, brachten eenig licht in de toekomst, zoodat de haring visscherij langzamerhand zich meer en meer kon ontwikkelen. Dit kwam nog meer tot uiting, toen, op zeek naar een geschikter scheepstype, waar- I39

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 151