refererende voorts de saeck tot discretie van de H.H. Gecommitt. Raden, ja zelfs van Delff". Dit standpunt kon Maasland bevredigen, waarna de zaak door samenspreking van Gecommitteerde Raden tot een goed einde werd gebracht, alhoewel die van Maaslandsluis met betrekking tot de politie een achterdeur openhielden. Zoo was dan de separatie van Maasland tot stand gekomen, die door den ambachtsheer Jonker Jacob van Egmond, Heer van Keenenburg, en diens neef Jonker Otto van Sevender, bevorderd was „ter eere des Allerhoogsten Godts ende tot commoditeyt ende dienst van de ingesetenen". Van toen af draagt Maaslandsluis den naam Maassluis. Nog voor zich hier een plaatselijk bestuur had gevestigd, zorgden de gezamelijke visschers op Maaslandsluis er voor, dat zij bevoegheid ont vingen de visscherij-belangen te regelen en be lastingen te heffen op aange\oerde visch. Uit de vertegenwoordigers der visscherij werd in 1625 een bestuur gekozen, dat als Codege van de Visscherij te Maassluis een merkwaardige posi tie innam, daar .het tot de 19e eeuw, naast de plaatselijke overheid, als zelfstandig bestuur, een regelende bevoegdheid inzake visscherij-aangele- genheden bezat, waartoe o.a. naast de kleine cisscherij, de haring- en riviervisscherij, met name de zalmvisscherij, behoorden. Wij zagen, dat Ds Fenacolius in een zijner aan spraken een zinspeling maakte dat er te Maassluis druk „getimmerd" werd, waaronder wij „bouwen" moeten verstaan. Dit kwam, omdat de bevolking zich vermeerderde, daar de haringvisscherij en reederij zich uitbreidden, waardoor zich meer men- schen in Maaslsuis vestigden, terwijl ook de be drijven. die er verband mee hielden, meer krachten vroegen, Uit de Verpondingsregisters van het jaar 136

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 148