Ds Johannes Fenacolius, de bekende predikant van Maassluis van 1608 tot zijn overlijden in 1645, die genoemd wordt „een pylaer in den tempel des Heeren" en die de zaak der scheiding niet alleen een warm hart toedroeg, doch er veel voor heeft gedaan en voor wien 23 September 1933 in het begin van de naar hem genoemde laan een monument werd opgericht. Op 9 Mei 1614 had er een bijeenkomst in Den Haag plaats, waarbij de afgevaardigden van Maas land zich lieten vergezellen „met een grooten hoop van haere inwoners, soodat de Heer Advocaat van 't Landt vraechde, off Maeslant in arbeit ende ofte in baerensnoodt was, dat sy met sulcke menichte uytquamen". Gecommitteerde Raden vonden het gewenscht de Maaslandsche gemoe deren te kalmeeren, nadat deze hun voorstellen hadden gedaan, waarbij zij zich verontschuldigden met hare gemeente en principalen niet gesproken te hebben, zoodat de onderhandelingen geen ver dere voortgang konden hebben. Tegen Vrijdag 16 Mei d.a.v. werd een nieuwe bijeenkomst belegd, waarin Ds Fenacolius op ver zoek van den ambachtsheer de verschillende daar aanwezige afgevaardigden toesprak „haer bidden de de confusen staet van Sluys doch te willen erbarmen door haer Ed. Mog. authoriteyt een eynde ten beste van Sluys aen de saecke te willen maecken". Hij verklaarde voorts dat het Maasland- sluis niet om grooter grondbezit te doen was, „maer alleenlyck dochten te verhoeden confusie van tweederly jurisdictiën, alsoo sy dagelyxckx in het timmeren ende vermeerderen waeren, over- sulcx dat sy te vreden waeren de landen van Maeslant te laeten, mitsdat alle het getimmer soo groot als het in toecomende soude mogen Worden, onder de jurisdictie van Sluys soude behooren, *35

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 147