verdediging van Den Briel mede in de hand werd gewerkt. Ook de Spanjaarden beschouwden het bezit van Maaslandsluis voor zich van belang; in 1573 nam Romero de schans, waarbij Marnix werd gevangen genomen en voorloopig vastgehouden in het pand, waarin later het hötel „De Moriaan" thans afgebroken gevestigd was. Intusschen breidde Maaslandsluis zich uit; de be volking nam in aantal toe door vestiging van ver schillende bedrijfjes, die met de visscherij verband hielden. Het laat zich begrijpen, dat bij een toename der bevolking ook hoogere eischen werden gesteld aan hare verzorging. De kapel werd vernieuwd, een school werd gebouwd en een schoolmeester en een vroedvrouw werden aangesteld. Echter bleek het reeds spoedig, dat Schout en Ambachtsbewaarders van Maasland, die wel eischten dat de bewoners van Maaslandsluis bijdroegen in de kosten van het ambacht, er niets voor gevoelden bij te dragen in de behoeften van de Sluizers, hoewel zij door een appointement der Staten van Holland van 31 Maart 1601 daartoe verplicht waren. Naast kwesties over het betalen der tractementen van den schoolmeester en van de vroedvrouw, kwamen er andere moeilijkheden, nl. over de bebakening en betonning op de Maas. Daar een groot deel der Maaslandsluissche bevolking ter visscherij voer, had men hierbij groot belang voor de uitoefening van het bedrijf en tot veiligheid van de vaart. Het was noodig, dat dergelijke zaken te Maaslandsluis berecht konden worden, hetgeen voor de Ambachtsbewaarders van Maasland be zwaren had. Doch ook hun vrijheidsbesef was oorzaak, dat de Sluizers lang niet met alles genoe gen namen. Toen b.v. in 1610 de Stadhouder een 132

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 144