Aan den Kethelweg, links, herinnert een gelijk namige boerderij aan het daar gestaan hebbende kasteel Steenhuizen, dat in 1316 werd vermeld en tijdens de Hoeksche en Kabeljauwsche twis ten verwoest. Evenmin is meer iets te vinden van de in Zouteveen aan den Kruisweg gestaan heb bende Kapel, doch wel herinneren eenige over blijfselen nog aan de ridderhofstad Holy. Op den Holyweg ziet men ter rechter zijde het statige toegangshek van het voormalige Holy, welke naam een verbastering moet zijn van Hooge Leede (watering). Dit toegangshek bestaat uit twee ge metselde hekposten, bekroond door gekroonde zandsteenen blokken, die aan de vier zijden ledige wapenschilden vertoonen; het ijzeren hek wordt bekroond door een versiering in welks midden het wapen van Holy met den naam der ridderhofstad, waaronder het jaartal 1735. Aan de vroegere bezitters herinnert nog een steen met alliantiewapens in een der buitenmuren van de tegenwoordige boerderij, het laatste overblijfsel van de vroegere plaats, welke wapens zijn van Dr Johan Basius, Heer van Holy, 1614, en zijne echt- genoote Geertruid van der Dussen, vrouwe van Haringkarspel. Oudtijds was Holy leenroerig aan het Huis Was- senaer en zelf bezat het vier achterleenen in Vlaardinger-Ambacht. De ridderhofstad Was in den loop der tijden in het bezit van de geslachten Muys, Jonghkneght, Ba sius, Graswinckel, Wevering en de Hoest en na afschaffing van het leenstelsel in 1798, werd in 1802 eigenaar Pieter de Heere, vervolgens in 1815 zijne weduwe, Vrouwe J. G. D. van Nievervaart, na haar tweede huwelijk in 1817 haar echtgenoot W. H. Dreux en na diens overlijden in 1830 werd zij weder eigenares. 127

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 139