verbouwing werd het tot raadhuis ingericht, terwijl de veldwachter een gedeelte er van tot woning verkreeg. In de speciaal voor dit doel bijeen geroepen raadszitting op n Juli 1862 had de inwijding van het gemeentehuis plaats. Het ge bouwtje bleek echter op den duur te klein, zoo dat de raad besloot tot bouw van een nieuw raadhuis ter plaatse van het bestaande, welk nieuwe gebouw opgericht werd naar het ontwerp der bouwmeesters S. de Clercq en Jan Gratama en waarvan de eerste-steenlegging plaats vond op Koninginnedag 1905, welk feit door middel van een in den gang ingemetselde steen met inscriptie vereeuwigd werd. Na de opheffing der gemeente Vlaardinger-Am- bacht werden de kantoren van het Gewestelij k- Arbeidsbureau en het Consumenten-crediet er o. a. in gevestigd, waarna het in 1947 bestemd werd voor Gemeente-archief. Onder de regeering van Napoleon I werden de ambachtsheerlijkheden van Vlaardinger-Ambacht, Zouteveen en Babberspolder bij Vlaardingen ge voegd, doch na de restauratie werden zij in 1814 weder zelfstandig. Eenige jaren later, in 1817, werden Vlaardinger-Ambacht en Babberspolder tot één gemeente onder den eersten naam ver- eenigd en bij de wet van 11 Juli 1855 (Stbl. no 79) werd de gemeente Zouteveen opgeheven en bij Vlaardinger-Ambacht gevoegd, zoodat deze toen bestond uit de drie vroegere ambachtsheerlijk heden. Behalve den reeds genoemden gevelsteen in de voormalige herberg Emaus zijn er in dit gedeelte van de gemeente Vlaardingen, dat duidelijk de kenteekenen vertoont van tuinstad en plattelands gemeente weinige overblijfselen, die aan het ver leden herinneren. 126

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 138