jaren 16691745, dat in October 1682 eenige leden van den Kerkeraad hadden vernomen, dat de Roomsch Katholieken pogingen deden om het huis en erf te verkrijgen van Annetie Willems, weduwe van Simon Leendertsz. van der Meer, „sijnde een ouwde en seer sieckelycke vrouw, lidt- maet deser (Hervormde) gemeynte, wonende buyten de korenmolen ontrent de scheytpael van Vlaardingh op de Heerlyckheyt van de Soute- veen". Het zou te ver voeren hier te vertellen, hoe dit plan tegen gewerkt werd en ten slotte toch ge lukte, want na den dood der weduwe vernam men, dat haar „vooght" huis en erf had verkocht ,,aen seeckere papisten Dirck Simonsz. van Veen, Arent van Schie ende Gornelis Gerritsz. van Noordt", die een timmerman uit het Ambacht een kerkge- bouwtje lieten maken, dat „ontrent 42 voeten langh en 23 voeten breet" was; de deur was „drie voeten wijt en boven ovael sijnde"; aan een der zijden van het gebouw was een „galderij van 7 a 8 voeten breet daer wel 50 menschen op soude kunnen sitten, van binnen een seecker huysie met 2 deuren van 6 voete wijt (nae de gadaente van een biechthuysie)". Hieruit zien wij hoe de R.K. Kerk aldaar ontstond en uit de gedetailleerde beschrijving kunnen wij ons eenig denkbeeld er van vormen. Zouteveen vergaderde in de herberg het Schouw, eveneens wel het Regthuis genoemd, aan de vaart tusschen Delft en Vlaardingen. De secretarie werd in de 19e eeuw gehouden in Vlaardingen in een daartoe gehuurde kamer. In 1861 kocht het gemeentebestuur van Vlaar- dinger-Ambacht de herberg van Ab. Maarleveld aan het toenmalige Emausplein, thans Raadhuis plein geheeten. Voorloopig werd het pand ver huurd als veldwachterswoning, doch na eenige 125

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 137