Nadat dit gebouw (Kethelweg i) later een andere bestemming had verkregen er werd een melkfa briek in gevestigd onderging het uiterlijk geen verandering en kon men het landelijk karakter er nog steeds aan herkennen. Na den oorlog werd een nieuwe melkfabriek in de Asterstraat gebouwd en toen deze in de zomer van 1947 in gebruik werd genomen, werd het oude rechthuis, dat langzamer hand in zeer vervallen toestand was geraakt, ver laten. In verband met de verbreeding van de Kethelweg ter plaatse had het Gemeentebestuur van Vlaardinger-Ambacht het pand reeds een aantal jaren geleden aangekocht en op den laatsten dag van haar zelfstandig bestaan, 31 Juli 1941, werd de aankoopacte verleden. Kort voor het ver schijnen van dit boekje is het pand afgebroken, doch de gevelsteen, met een voorstelling van de Emausgangers vandaar de naam Emaus wordt voor verdwijning bewaard en ingemetseld in den voorgevel van het voormalige raadhuis. Naar deze herberg Emaus ontstond de gelijknamige straatnaam, terwijl het tegenwoordige Raadhuis plein in vroeger dagen ook wel eens voorkomt als Emausplein. Volgens overlevering zou in Emaus het houten kerkje hebben gestaan, dat Willibrord stichtte en later zou ter zelfder plaatse een nieuwe kerk ver rezen zijn, die voor de eeredienst werd gebruikt tot in 1869 de R.K. Kerk aan de Hoogstraat werd gebouwd, waarna de oude kerk werd afgebroken. Het pand Emaus 54 was de pastorie van die kerk. Een recente vondst, juist voor het afdrukken dezer bladzijden gedaan, leert ons, dat wij deze over levering naar het land der fabelen kunnen laten verhuizen. Immers men vindt in de Notulen van den Kerkeraad der Gereformeerde (later Neder- duitsch Hervormde) Gemeente, loopende over de 124

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 134