Middelburgschen schepen Simon van Alteren, Heer van Jaarsveld, raad ter Admiraliteit van Amsterdam, had hij toegang in de Zeeuwsche families, waaronder hij wel een rijke erfdochter zou vinden. Aldus geschiedde en spoedig kwam zijn verloving tot stand met de schatrijke Zeeuwsche wees Katharina van Orliens. Deze werd echter op 17 Maart 1664 geschaakt, zoodat Jantje zijn ver loving verbrak, doch zich spoedig troostte door een huwelijk met zijn rijke nicht Catharina van der Nisse. Deze ambachtsheer schonk in 1703 het bezit aan zijne dochter, Alida van Ruytenburgh, die gehuwd was met Pieter van Leyden, burgemeester van Leiden, enz., waardoor de ambachtsheerlijkheid in diens geslacht kwam. Hoewel oorspronkelijk het rechtsgebied van de ambachtsheeren gelegen was in Vlaardinger-Am- bacht, eigenden zij zich in den loop der tijden steeds meer rechten toe in Vlaardingen, en toen er in de 18e eeuw een geschil ontstond tusschen de Ambachtsheer en het Stadsbestuur over de uit oefening van zekere heerlijke rechten door eerst genoemde, leidde dit tot een proces, dat duurde van 17421791 en dat bekend staat als het „Groot Proces", dat ten slotte door den ambachtsheer werd gewonnen. Het moet voor den toenmaligen ambachtsheer, Mr Diederik Baron van Leyden, een voldoening geweest zijn, dat het proces aldus voor hem afliep; hij was de laatste Vlaardingsche ambachtsheer uit zijn geslacht, die des zomers op „Het Hof" te Vlaardingen verbleef, het overige deel des jaars in zijn groot huis te Amsterdam, het bekende en nog bestaande „huis met de hoofden" (Keizersgracht 123) woonde. Toen hij daar 17 Maart 1810 overleden was, werd de ambachts heerlijkheid van Vlaardingen, Vlaardinger-Am- 121

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 131