tingen voor goederen, die zij in andere steden zouden hebben en dat zij slechts voor hun eigen wereldlijke rechters terecht mochten staan; voorts mochten zij een haven graven met een sluis opdat de schepen tot binnen de stad zouden kunnen komen. Hetzelfde jaar stierf Jan I, die opgevolgd werd door zijn neef Jan II van Henegouwen; deze zou slechts weinige jaren het bewind voeren, want reeds in 1304 stierf ook hij, opgevolgd door Willem III, de Goede. Reeds in 1273 had gravin Aleid van Diederik van Wassenaar al diens goederen onder Nieuwland en Nieuwendam gekocht, nadat zij in 1268 aan haar neef Floris V al haar land rechten, hofsteden en haar woning te Nieuwer- schie, gelegen tusschen Ouwerschie en Nieuw Schiedam had overgedragen tegen een eeuwig durende rente, waarna zij deze landen, enz. weder voor zich en haar erven in leen had ontvangen. Tengevolge van deze transactie ontstonden er nu en dan grensverschillen tusschen de stad en de Heer van Wassenaar; deze werden nu 18 Januari 1315 uit den weg geruimd. v, De opeenvolgende graven hadden de stad telkens nieuwe voorrechten gegeven, die met den handel op Engeland en de haring- en zalmvisscherij mede werkten om de stad in aanzien te doen toenemen, waardoor de graaf er nu en dan verblijf hield. Dit blijkt o.a. uit bovengenoemde acte van 18 Januari 1315 en ook uit het handvest, dat graaf Willem III op 2 April van hetzelfde jaar aan de stad Vlissingen gaf, welke stukken „Gedaen waren" te Schiedam; wij zien dan ook, dat in de 14e eeuw de stad voortaan aldus genoemd wordt en deze naam behoudt. Nadat Willem V in 1355 Schiedams oude privilegiën bevestigde, werd eenige jaren later besloten in verband met het beleg van Delft in 1359 de stad te versterken; daarom werd een 14

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 12