keizer van Duitschland, met hunne schepen op de Maas te hulp kwamen. Intusschen bleef gravin Aleid hare belangstelling voor Schiedam behouden en met toestemming van graaf Floris V van 24 December 1282 bepaalde zij, dat er een nieuwe kapel zou worden gesticht. Zooals bekend werd Floris V in 1296 vermoord; dit feit had een grooten nasleep van oneenigheden tusschen zijn zoon, graaf Jan I, daarbij gesteund door Wolfert van Borselen en de Engelsch gezinde partij, en Jan van Avennes, graaf van Hene gouwen, Aleids oudste zoon. Feitelijk ging het om den invloed dien Wolfert van Borselen en Jan van Avennes op den jeugdigen graaf konden uit oefenen. Na den dood van gravin Aleid waren de heerlijke rechten op Schiedam overgegaan op genoemden Jan van Avennes volgens het verdrag, dat zijne moeder en hij in der tijd met graaf Floris V hadden gesloten. Door deze nauwe be trekking tot het huis van Avennes was de stad direct betrokken in deze twisten. Toen dan ook in 1297 graaf Jan uit Engeland kwam en zich op raad van Wolfert van Borselen naar Schiedam begaf, waar hij van het stadsbestuur inzage eischte van de stukken, betreffende den eigendom der landen en der heerlijke rechten van de stad, welke hem niet voldeden en die hem aanleiding gaven de stad te bedreigen, zich met geweld in het bezit der gewenschte rechten te zullen stellen, tenzij Jan van Avennes zijne aanspraken duidelijk kon maken, liet het stadsbestuur niet na dadelijk aan zijn heer te melden wat er geschied was. In Augustus van 1299 kwam aan Van Borselens drijven een einde. Kort te voren, 21 Juli, had Jan van Avennes „den poorteren van den Nieuwen- damme" een privilegie verleend, waarin o.a. werd bepaald, dat zij vrij zouden zijn van alle schat- 13

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 11