Den Aermen Dat ick gaf is Myn gheblewen Dat ick hiele heeft Myn begheven Oudtijds verzorgden de Heilige Geestmeesteren van Vlaardingen, Vlaardinger- Ambacht en Zoute- veen (de drie Gerechten) de z.g. buiten- of Heilige Geestarmen, die niet behoorden tot een kerkelijke gemeente; zij hadden ook het toezicht op het Heilige Geest- of Godshuis, dat na 1627 niet slechts het H. Geest- of Oude Mannen- en Vrou wenhuis was, doch ook het Weeshuis van de Drie Gerechten. Het Weeshuis stond aan de oostzijde van de Markt, ter plaatse waar zich thans o.a. bevinden het Bureau van Gemeentewerken en het daarbij be- hoorende gebouw van de vroegere Stadsschool. Bij de ramp, die Vlaardingen in 1574 trof, brandde ook het Weeshuis af; bovengenoemde gevelsteen is het eenige, dat er van over bleef. In 1722 namen bestuurderen maatregelen voor een nieuw gebouw; op 19 Maart van genoemd jaar kochten zij van Cornelis van Hartigsvelt, Secre taris van het College ter Admiraliteit van de Maze te Rotterdam, voor 5000.en een okshoofd wijn ter waarde van 100.diens buitenplaats met koetshuis, paardenstal, tuindershuis, boom gaarden, tuin, laan, enz., gelegen tusschen de Ridderstraat, Nieuwe Laan en Groeneweg, waarop zij 7 November d.a.v. het oude gebouw, dat zij niet meer gebruikten, verkochten. l) Een steen met een nagenoeg gelijkluidend opschrift „Dat ick wel gaf is mijn gebleven en dat ick hield heeft mijn begeven" is te zien tusschen de dakvensters der middelste woningen van het Koningshofje te Dordrecht. 109

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 117