Jezus in de armen en de Wonderbare Vischvangst, van den Dordtschen glazenier Toon Berg en een vierde, symboliseerende de prediking door Prof. Dr J. H. Gunning, die te Vlaardingen werd gebo ren op 20 Mei 1829 en aangebracht ter gelegenheid van zijn 1 oosten geboortedag, welk glas ontwerp is van J. Schouten te 's Gravenhage. Hoe fraai deze gebrandschilderde glazen ook mogen zijn, slechts het eerste, dat betreffende Ary van West, past in stijl bij de omgeving; de overige, hoe goed ook de bedoeling is geweest van de schenkers, zijn te modern van opvatting om in deze kerk daarmede een geheel te vormen. Indien zij in een modern kerkgebouw waren aangebracht zouden deze glazen ongetwijfeld beter tot hun recht komen. Toen in het begin van de zestiger jaren van de 19e eeuw de gemeente in aantal toenam moest naar meer ruimte in het kerkgebouw omgezien worden. In plaats van te besluiten tot den bouw van een tweede kerk werd de indeeling der Groote Kerk zoodanig gewijzigd, dat een veel grooter aantal zitplaatsen verkregen werd. In 1853 had Koning Willem III, toen hij vernam, dat door uitbreiding der stad behoefte bestond aan een vierde kerk, aan de Nederduitsch Her vormde Gemeente te 's Gravenhage de Koninklijke manége in het Willemspark ten geschenke aange boden. Deze liet daarop het gebouw tot kerk in richten en het is naar de inrichting van deze kerk de Willemskerk aan de Nassaulaan - dat de Vlaardingsche werd veranderd. De zuilen werden om de ander verwijderd, de stoelen in het schip eveneens en in de hierdoor ontstane ruimte werden in den vorm van een achthoek vaste banken geplaatst, die trapsgewijs omhoog loopen en door een schot afgescheiden 100

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 108