de reeds vermelde brand van 1574 had de toren zoo ernstig geleden, dat hij kort na den herbouw van de kerk dermate begon over te hellen, dat men gevaar duchtte. Daar de visscherij en koopvaardij groot belang hadden bij een toren, daar deze een vast baken was bij het in- en uitzeilen van de Maas, steunde de stadsregeering het herstel er van. Deze restauratie schijnt niet afdoende te zijn ge weest, want reeds in 1734 vertoonde zich hetzelfde euvel. Eerst zag men het nog eens aan, doch na verloop van negen jaren werd de toestand zoo gevaarlijk, dat men besloot tot afbraak van den toren en tot den bouw van een nieuwe. Wanneer men oude gravures bekijkt, waarop de kerk en toren voorkomen, dan ziet men dat laatstgenoemde veel gelijkt op den toren van de Groote- of St Jans- kerk te Schiedam. De nieuwe toren zou niet alleen buiten de kerk komen te staan, doch ook hooger worden dan den vorige. Het plan werd ontworpen door en opgedragen aan David van Stolk (1692 1770), mr metselaar, hoofdman van het metse laarsgilde, bouwkundige en houthandelaar te Rot terdam. Daar de toren buiten het kerkgebouw werd opgericht, was het noodzakelijk, dat de noorder en zuiderbeuk in westelijke richting wer den verlengd, om bij den nieuwen toren aan te sluiten. Hierdoor werd tevens bereikt dat meer ruimte in het kerkgebouw werd verkregen. Het kerkgebouw, dat in zijn eenvoudige vormen alle voorn aamheid mist, doet koel en streng aan, daar alle versieriug ontbreekt. Naar de gewoonte dier tijden had het kerkbestuur verschillende autoriteiten om een gebrandschilderd glas verzocht. Zoo schonken de Staten-Generaal, de Raad van State, de Staten van Holland en de ambachtsheer Willem van Ruytenburgh, ieder een glas met hun wapen, dat aan de noordzijde werd 98

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 106