en weer gelegen aan de oever van de Vlaarding (Mauritssingel) verrees. Toen in de 17e eeuw een R.K.kerk in Emaus werd gesticht, heeft men deze plaats vereenzelvigd met het mogelijke oorspronkelijke terrein en is daardoor de overlevering ontstaan, dat Willibrord's kerkje in Emaus zou hebben gestaan. Een derde meening is, dat Willibrord zijn kerk stichtte ter plaatse waar zich nu nog de Groote Kerk bevindt. Voor deze meening zou pleiten, dat in een transportacte van 15 Juni 1583 gewaagd wordt van een huis achter deze kerk, dat ten oosten belend was door de plaats, waar het St Willibrord- huisje placht te staan. Dit huisje zou dan zijn naam ontleend kunnen hebben aan het feit, dat Willi brord daar een korte tijd heeft vertoefd of zouden wij moeten denken en dit zou deze theorie te niet doen dat mogelijk in de gevel van dit huisje een beeld van of een gevelsteen met de af beelding van Willibrord aangebracht zou zijn ge weest als herinnering aan de stichting der kerk, aan welk beeld of aan welke steen dan het huisje zijn naam ontleend zou hebben? Een ander mo tief voor deze plaats zou zijn, dat Willibrords houten kerkgebouwtje, want van dit materiaal moet het opgetrokken zijn geweest, zooals alle bouwwerken in dien tijd, toen het door de tand des tijds in verval geraakte, vervangen werd door een steen en kerkje, waarvan toch aangenomen mag worden dat het terzelfder plaatse verrees. Bij den bouw van de centrale verwarmingskelder in het koor der Groote Kerk in 1940 werd een vijf meter diepe put gegraven. Bij die gelegenheid kwam een rondloopend stuk muur te voorschijn van zwaar metselwerk, rustende op een houten fundeering. Mogelijk is dit een restant van een kerkgebouw, of moeten wij denken aan een 95

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 103