laatste jaren vóór den wereldoorlog getuigt de toonkunstenaarswijk, die in den Grooten Vetten- oordschepolder verrees. In 1909 verzocht de gemeente Vlaardingen om grenswijziging, daar bij eventueele vestiging van industrieele of handelsondernemingen aan de ri vier, op het grondgebied van Vlaardinger-Am- bacht, voorzieningen moesten worden getroffen op velerlei gebied, waarbij de Vlaardingsche belangen betrokken konden zijn; daarom oordeelde het Vlaardingsche gemeentebestuur het beter, in het bezit te worden gesteld van de Maasoevers tot aan den Maasdijk, voorzoover dit gebied onder Vlaar- dinger Ambacht lag. Ook de deelen binnendijks ten westen van Vlaardingen achtte men geschikter onder deze gemeente dan onder" Vlaardinger Am bacht, omdat hangende kwesties over polder wateren daardoor beter tot een oplossing gebracht zouden kunnen worden. Bij de wet van 14 Juni 1909 (Stsbl. no 174) werd deze grenswijziging een feit. Zijn nadien eenige pogingen ondernomen tot opheffing van de gemeente Vlaardinger-Ambacht en tot geheele of gedeeltelijke bijvoeging bij Vlaar dingen, welke pogingen niet slaagden, bij besluit van den secretaris-generaal van Binnen landsche Zaken van 1 Augustus 1941 werd Vlaardinger- Ambacht opgeheven en zoo goed als geheel bij Vlaardingen gevoegd. Plattegronden uit de 19e eeuw zijn die uit den Gemeente-atlas van Nederland door J. Kuyper, uitgegeven in 18651882, en de serie platte gronden, die sedert 1890 bij de firma Dorsman Odé verschenen, benevens de kaart, die Gemeen tewerken in 1941 vervaardigde. Bij vergelijking van deze kaarten kan men de veranderingen, die de 19e en 20e eeuw brachten, op den voet volgen. 93

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 101