De draaibank van Keizer Maximiliaan wordt nog in een museum bewaard! Maar, Jacoba aan een kliederige draaischijf, dat wordt wat al te kras. De overlevering ontlokt Havard in zijn standaard werk „La céramique hollandaise" trouwens de ste kelige opmerking, dat de Gravin dan die luttele jaren niet stil heeft gezeten, gezien het groote aan tal kannetjes. Ook van Alkemade bespreekt het verhaal en verheelt zijn ernstigen twijfel niet. Hij vertelt, hoe hij Teylingen bezocht, maar niets zag dat men in gemoede voor een pottenbakkersoven zou kunnen houden. En die had er dan toch moe ten zijn. Wel trachtte de slotvoogd als alle slot voogden er op uit, van zijn uil een valk te maken hem te overtuigen, dat zeker gat het overblijfsel van den bewusten oven zou zijn. Maar Cornelis van Alkemade was een man van ontwikkeling en liet zich op dit stuk niets wijs maken. Bij eenige jaren geleden ondernomen opgravingen binnen den ringwal heeft men geen enkel spoor van een pottenbakkersoven gevonden, noch mis baksels of scherven daarvan. Bij mijn weten zijn er zelfs nooit misbaksels van Jacobakannen in ons land gevonden. Het is ook niet waarschijnlijk, dat dit ooit zal ge beuren. Het is thans genoegzaam bekend, dat dit kannetje met zijn harde, gesinterde scherf behoort tot de groote groep van importwaar uit de Rijn streken. In het Stedelijk Museum van het oude ab dijstadje Siegburg vindt men ze in grooten getale, onze Jacobakannetjes. Gave exemplaren en mis baksels uit het oude pottenbakkerscentrum de Aul- gasse afkomstig. In Siegburg draaide de schijf, waarop het eerste Jacobakannetje onder de zorg- 100

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 98