wat er op dit schild stond, blijft ook al verborgen. Hoogstens kan uit de lijn van den bovenrand van het schild afgeleid worden, dat het bord uit de zes tiende eeuw moet zijn. Was het een voorlooper van onze wandborden met stichtelijke teksten of land schapjes? Of toch nog voor het gebruik op tafel bestemd, zij het dan ook bij bijzondere gelegen heden? Ook in Hoorn, Deventer en Rotterdam, in de terp te Hallum en bij Leeuwarden zijn scherven van aardewerk met dit soort versiering gevonden en ongetwijfeld zal blijken, dat het veel algemeener voorkwam, dan men oorspronkelijk geneigd zou zijn aan te nemen. Als er maar eens op gelet wordt! Er is trouwens in Egmond wel meer van dit goed gevonden. Daar zijn de fragmenten van het groote bord, zonder randschrift, waarop vrij primitieve vo geltjes en golflijntjes ingekrast zijn. Veel teeken vaardigheid bezat de maker van dit bord zeker niet. Echt een bord voor pannekoeken of wafels. Boven stelde ik reeds de vraag naar de herkomst en den tijd van ontstaan van de ringeloortechniek; het relaas van de lotgevallen van Harmen en zijn baas geven een indruk hoe de sgrafitto-techniek ontstaan zou kunnen zijn. We zouden in het alge meen de vraag kunnen stellen, wanneer en in wel ke volgorde de pottenbakkers in de Noordelijke Nederlanden de mogelijkheden van de gele klei- pap ontdekt hebben. Het antwoord is op grond van het schaarsche materiaal nog zeer moeilijk te geven en het is zeker nog niet mogelijk al te zeer in bijzonderheden af te dalen. De oudste stukken met sgrafitto-techniek schijnen mij op zijn vroegst in de tweede helft van de vijf- 89

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 87