ze plastisch te versieren. Hij kan met de werkspaan of laten we zeggen met een spijker dicht op el kaar staande of wijd uiteenliggende spiraalgroeven of gesloten cirkels in den wand van zijn kan trek ken. Hij kan er de scheiding tusschen hals en schouder of schouder en buik mee accentueeren, hij kan erNeen, ik laat het aan de fantasie van den lezer over, wat hij met eenvoudige hulp middelen reeds doen kan. Sommige pottenbakkers namen een aftandschen kam, waaraan zoo hier en daar nog een groepje van drie of vier tanden te vinden was. Met zoo'n stuk kam valt er op den vochtigen wand van een pas gedraaide kan ook heel wat te bereiken. Wan neer de pottenbakker zijn schijf een zetje geeft en over den hals of den schouder van dat stuk de kam heen en weer beweegt, ontstaat er een gol vende band van eenige groeven. Het lijkt heel ge makkelijk, maar wij zouden er niet veel van te recht brengen. Er zijn nog wel andere mogelijkheden, waarbij minder handigheid te pas komt. Om te beginnen het glazuren. Men behoeft niets anders te doen, dan de voorloopig gedroogde kom in het gla- zuurbad te dompelen, opnieuw te laten drogen en in den oven met vele andere stukken gaar te sto ken. De kom komt er glanzend uit. Loodglazuur is doorzichtig. Een voorwerp van rood aardewerk blijft er dus rood onder en een voorwerp van geel aardewerk geel. Op een gegeven moment leerden de potters een recept kennen voor het groen tinten van loodgla zuur. Met een beetje koperoxyde was dit wonder op eenvoudige wijze tot stand te brengen. Nu bleek 86

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 84