In elke familie zijn wel enkele lieden aan te wij zen, waarmee iets bijzonders aan de hand is. Zoo ook bij de familie der grapen. In Deventer werd eens een grape gevonden met asch en eierschalen. Dit gebeurde bij de afbraak van een huis en zij moet onder de fundeeringen gevonden zijn. Hoe, is helaas niet meer na te gaan. De eierschalen en de asch wijzen er op, dat we met een bouwoffer te maken hebben. In het volksgeloof beschutten eierschalen tegen brand. In Wijk bij Duurstede was eens een man, die in rumoerige tijden zijn geld in de oude kous niet meer veilig achtte. Hij zon op bergplaatsen met meer zekerheid en meende niet beter te kunnen doen, dan zijn geld onder den vloer van het voor huis te begraven. In een linnen zakje? In een kist je? Neen, hout en linnen zouden in den vochtigen grond vrij gauw vergaan. Neen, een steenen of aarden pot, dat was je ware. Hij nam dus uit de keuken een dikbuikige grape met een hoogen hals, deed daar zijn rijkdommen in en begroef een en ander onder den vloer van het voorhuis. Bij nacht, toen de buren sliepen. Zij hebben den pot er dan ook nooit stiekum uitgehaald. Maar hij ook niet. Waarom zal ons altijd een raadsel blijven. Maar een feit is het, dat eenige jaren geleden een geluk kig Wijkenaar den schat terugvond. De duivel, die volgens oude verhalen de rechtmatige eigenaar van alle begraven schatten is, moet heel boos ge weest zijn en op de ruïne van het oude kasteel steenen van den torentrans naar beneden gesmeten hebben. Driebeen echter werd niet, zooals zoo vaak gebeurt, door den gelukkigen vinder kapot gesla- 79

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 77