waarschuwing nog een onbedwingbare nieuwsgie righeid in zich voelt, een korte notitie. Afb. 16 geeft een veel voorkomenden vorm weer; soms is het lichaam wel eens wat meer bolvormig, dan weer de hals wat hooger, maar over het geheel kan men deze grape wel als een goede vertegenwoor digster van de soort beschouwen. Vergelijkt men haar met nr. 3 van afb. 31, dan vallen dadelijk mar kante verschillen op. Deze grape is een Limburg- sche specialiteit, die naast den gebruikelijken vorm voorkomt en zich waarschijnlijk tot diep in de mid deleeuwen handhaaft. De leden van het geslacht driebeen hebben zich natuurlijk gesplitst in den gewonen en den voor namen tak. Die voorname grapen onderscheiden zich van de andere, omdat de voetjes met zorg be werkt zijn en vaak zooiets als drie teenen te zien geven. Men vergelijke afb. 18, waarop een ietwat gemodelleerd voetje te zien is. Er zijn wel grapen, die ware kunststukken van voeten hebben. Dan zijn er, die met geel slib versierd zijn. Die van afb. 18 draagt het oude klaverbladmotief. Hoe eenvoudig de versiering ook is zij kan uit en kele booglijnen bestaan toch onderscheidt de daarmede versierde grape zich al dadelijk van de onversierde. Een enkele grape is wel met zeer bijzondere zorg behandeld. In het Friesch Museum staat een groot exemplaar, dat van een plastische versiering voor zien is en bovendien den datum 1717 draagt. Het stuk is wel 55 c.m. hoog en er behoort een deksel bij (afb. 33). Deze grape zal wel voor een zeer bij zondere gelegenheid gebakken zijn. Waarschijnlijk zal zij wel iets anders dan gruttenpap bevat hebben. 78

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 76