pen hebben, want het is moeilijk uit te maken, wanneer en waar een vindingrijke geest het eerst op de gedachte gekomen is om een doodgewone kookpot met bollen bodem van drie pooten te voor zien, waardoor dit voorwerp buiten den open haard met zijn heete asch wat minder gemakkelijk om- gestooten kon worden. Wie weet, hoevele drama's met warme roggepap zich afgespeeld hebben, al vorens de kogelpot wat standvastiger werd. Zeer waarschijnlijk kan men niet eens zeggen, dat één geplaagde huismoeder voor allen een verlos sende daad verrichtte, toen zij een kogelpot van pootjes voorzag. De kogelpot was over groote ge bieden verspreid; de narigheden met den kogelpot vormden een algemeen Europeesch leed en het is wel zoo goed als zeker, dat overal vindingrijke geesten zich met het probleem hebben bezig ge houden en de eenig juiste oplossing hebben ge vonden. Het feit, dat de grape dit is de officieele naam van driebeen uit den kogelpot is voortgekomen, is op zichzelf al een aanwijzing voor den tijd, waar in dit gebeurde. Want het staat tamelijk vast, wan neer de kogelpotten in gebruik zijn gekomen. Dit moet in de eerste helft van de 9de eeuw geweest zijn. Eigenlijk moesten we al heel tevreden zijn met de vaststelling, dat driebeentje na 900 ter wereld kwam. Maar niemand neemt hier natuurlijk genoe gen mee. Gelukkig is het mogelijk, nog iets nauw keuriger te worden. Bij het onderzoek in de droog vallende Wieringermeer werd op een vindplaats met aardewerk uit de 11 de eeuw een bodem ge vonden met drie kleine pootjes. Het is met die stamvaders van driebeen al net zoo, als met de 74

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 72