De pottenbakkers, die er het vlugste bij waren ge weest hun bedrijf te verplaatsen, behoefden niet zoo heel ver weg te gaan. Aan de latere Heeren gracht, tusschen Leliestraat en Bergstraat, schijnt bijvoorbeeld de pottenbakkerij „de Gulden Braedt- pan" te hebben gelegen. Waren de gegevens be treffende de middeleeuwen reeds schaarsch, voor de zeventiende en achttiende eeuw vloeien onze bronnen al niet veel rijkelijker. Het zijn meestal concurrentiekwesties, waarin de Overheid gemengd wordt. Die Bergensche pottenbakkers, reeds in de mid deleeuwen een gilde van beteekenis, hadden hun actieve nazaten. Overal trachtten zij afzetmoge lijkheden voor hun waren te vinden. Het is begrij pelijk, dat de plaatselijke grootheden zich daar door niet weinig bedreigd voelden. In Zierikzee woonde in 1636 een zekere Matthees Huybrechtsse Pottebacker. Waarschijnlijk een man van groot allure. Hij schijnt de markt in Zierikzee geheel te beheerschen en zijn bedrijf goed georga niseerd te hebben. Verschillende weduwen konden tenminste in haar onderhoud voorzien door de pot ten van Matthees te verkoopen. De voortbrengse len van Bergen bereikten ook Zierikzee en de han delsoorlog begon. De raad van het stadje meende niet beter te doen, dan den invoer van Bergensch aardewerk, het „rootpottebackerswerk", slechts op de wekelijksche marktdagen en op de jaarmarkten toe te staan. Nu wilde het ongeluk echter, dat bet bedrijf van Matthees de Scheldeklei, waarover Bergen op Zoom zich het beschikkingsrecht had toegeëigend, niet kon missen. Het laat zich gemak kelijk raden wat er gebeurde. Toen de maatregelen 69

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 67