VOORBERICHT I I et is reeds eenige jaren geleden, sinds het manuscript voor dit boekje ontstond. Nu dan ein delijk de uitgave in het verschiet ligt en de druk proeven mij bereikten, voel ik telkens de nei ging sommige gedeelten geheel om te werken en te verrijken met de nieuwste vondsten. Want nog steeds groeit het aantal gegevens en steeds nog winnen bepaalde inzichten aan waarschijnlijkheid. Men zou gemakkelijker bezwijken voor den drang, ook de allerlaatste vondsten mede te deelen, zoo niet de praktijk een wijze zelfbeperking gebood. Behooren ook niet de laatste waarheden door me nigvuldige waarneming bevestigd te worden? En daarom kan ik toch wel vrede hebben met een boekje, waaraan de beproefde kennis over het on derwerp ten grondslag ligt. Het fotomateriaal en de aanteekeningen, waaruit geput kon worden, zijn in een arbeid van vele ja ren bijeen gebracht. Voor een groot deel werd een en ander zelfs reeds vóór de Tweede Wereldoor log verzameld. De meeste groote en kleine musea van ons land hebben hun aandeel bijgedragen. Daarnaast leverden ook verschillende particuliere verzamelingen waardevolle gegevens. In dankbare herinnering grijp ik deze gelegenheid aan om mijn dank te uiten voor de bereidwilligheid, waarmede de Directies van musea, de Conservatoren van oudheidkamers en de bezitters van verzamelingen aan men wenschen tegemoet kwamen. Mede is een ruim gebruik gemaakt van de vond sten, die bij de opruimingswerkzaamheden in ste- 7

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 5