naam van „Kannebackerlandchen De producten van deze bedrijven hebben nog tot diep in de 18e eeuw een wezenlijk bestanddeel van de keuken inventaris in de stad en op het land uitgemaakt. Van groot belang is ook het Hessische, roode aar dewerk. Dit is versierd met figuren in geel slib. De versiering trekt natuurlijk allereerst de belang stelling; vaak zijn de figuren fijntjes in het dun opgebrachte gele kleilaagje gekrast. Maar ook de vorm van dit aardewerk is dikwijls de moeite van het bekijken waard. In veel gevallen zijn de bor den, schalen en kannen gedateerd. Afgaande op deze dateeringen moeten de jaren omstreeks 1600 den grooten tijd voor het Hessische aardewerk ge vormd hebben. De invoer vond misschien geduren de een dertig jaren plaats. De invloed van deze waar, die overal doordrong, is echter groot ge weest. Men heeft er vaak aan getwijfeld, of al het goed, dat wij Hessisch noemen, wel inderdaad ingevoerd is. Er is in feite reden om aan te nemen, dat het goed hier nagemaakt is. In de verzameling, die het Provinciaal Waterleidingsbedrijf van Noord-Hol land aanlegde van de vondsten, die tijdens werk zaamheden werden gedaan, berusten een paar scherven van een schotel, die nog niet voor de tweede maal gebakken is en daarom als een soort misbaksel mag worden beschouwd. Waar men mis baksels vindt, zijn ook werkplaatsen geweest, Daar om zijn deze weinige scherven wel een sterke aan wijzing, dat het Hessische goed hier nagemaakt is. Daar ik mij bij mijn beschouwingen tot het een voudige gebruiksgoed beperk, ga ik de majolica stilzwijgend voorbij. In het werk van Mej. Dr. 56

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 54