Op invoer uit de Maasvallei wijzen de stukken van afb. 32. Het baksel is geel op de breuk, lang zoo hard niet als het zoo juist behandelde stuk en voorzien van spaarzaam loodglazuur. Aardewerk van hetzelfde karakter wordt in het museum van Luik bewaard. De vrij vlakke bodem met de even uitgeknepen pootjes waarbij deze pootjes eigen lijk het kenmerkende uitmaken -vindt men in ons land overigens zeer zelden. Terwijl Twenthe, Salland, de Graafschap en zelfs nog wel de Veluwe alle landstreken zijn, die in meer of mindere mate onder invloed staan van Westphalen, moet men in Holland en Utrecht sterk rekening houden met de productie van pottenbak kerijen als die te Mechelen en andere Brabantsche plaatsen. Echter bracht de Vlaamsche handel waarschijnlijk ook heel wat waar in ons land. Sterk is die Vlaamsche invloed in ieder geval in Zeeland. Stukken als nr. 1 van afb. 30 vindt men wel in Zeeland met vergelijkingsstukken in Gent en Brugge maar niet meer in Holland of Utrecht. Dit zoo in het algemeen. Men vergete nooit, dat de bestudeering van deze verschijnselen nog in haar kinderschoenen staat en dat er een reeks van onderzoekingen noodig zal zijn, om ons na vele jaren in staat te stellen het ontworpen, vrij vage beeld, duidelijker te omlijnen. De beteekenis van alle geschetste invloeden zinken echter in het niet bij die van het Rijnsche steen- werk. Bij elke opgraving komt een geweldige massa van dit Rijnsche steenwerk voor den dag. Vaak is het zoo, dat de inheemsche waar slechts een klein deel van het gevonden materiaal uitmaakt. In de veertiende en vijftiende eeuw zijn het de produc- 54

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 52