dit waar is, zullen in de nabijheid van deze kloos ters ovens te vinden moeten zijn en zeker mag men in de terpen, waarop de kloosters stonden de misbaksels verwachten. Voor zoo ver mij bekend zijn er echter nog nergens misbaksels gevonden. Minder raadselachtig zijn de verschijnselen in an dere deelen van ons land, die voor invloeden van buiten openliggen. Zoo in het algemeen kan wel gezegd worden, dat de verschijnselen in Zuid- Limburg samenhangen met die van het geheele Nederrijnsche gebied. De pottenbakkerijen uit Brunssum, Nieuwenhagen en andere plaatsjes on derscheidden zich in haar producten weinig van de bedrijfjes uit de buurt van Raeren, Aken en Langerwehe. In het uiterste Zuiden vindt men wel enkele zaken, die ongetwijfeld met de Maasvallei samenhangen. Vergelijkingsstukken bevinden zich onder andere in het museum te Luik. De afbeeldin gen 31 en 32 geven enkele Limburgsche speciali teiten. Kannetje nr. 1 van afb. 31 is een verschij ning, die ook bij opgravingen in de omstreken van Krefeld gevonden is. Ook nog in de omgeving van Bonn hebben de huisvrouwen dit handige kook gerei, dat zoo gemakkelijk in de heete asch gezet kon worden, vele generaties na elkaar gedurende de middeleeuwen gebruikt. Nr. 3 van afb. 31 geeft een dergelijk kannetje weer; terwijl echter het an dere een aangevoerd stukje was, kunnen we dit baksel met zekerheid als Limburgsche productie beschouwen. Zeer hard gebakken, gelig op de breuk, aan de buitenzijde overtrokken met een roodbruin glazuur; alle kenmerken, die een her komst uit Brunssum of daaromtrent waarschijnlijk maken. 53

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 51