mingen van buiten. Deze hebben natuurlijk in de eerste plaats de goede waterwegen gebruikt. Uit de ons ten dienste staande gegevens blijkt echter, dat ook de landwegen wel degelijk druk gebruikt werden. Geregeld trokken hotsend en botsend de karren met koopwaar over de Hessenwegen door Twenthe, Salland, de Graafschap en de Veluwe. Nog kan men hier en daar in het terrein die oude wegen waarnemen. In het Zuiden dienden de oude Romeinsche heirwegen, ook al aangelegd ter plaat se van veel oudere banen, als verkeersaders. Wij moeten ons land zien als een importgeöied voor allerlei gebruiksartikelen van heinde en verre. De graven van Holland en de rijke edelen kochten hun gouden en zilveren sieraden niet alleen in Utrecht en Dordrecht, maar ook in Mechelen, Brussel. Het is uit de grafelijke rekeningen bekend, dat Hertog Albrecht 1358 1404) zelfs wel at'»n- koopen in Parijs liet doen. In de oude Ridderzaal te 's-Gravenhage pronkte Margriete van Cleve met het laatste snufje uit Parijs! Tegen 1400 verkoopt de Dordtsche handelaar Wouter Vlas uit Engeland ingevoerd tinwerk. Dat lokte hevige protesten uit van de plaatselijke tinne gieters. Maar tenslotte verliezen de verontwaardig de ambachtslieden het pleit toch en wordt er zelfs een contract opgemaakt, waarbij Vlas zich ten vol le weet te handhaven. Ook aardewerk is in ons land in groote massa's ingevoerd. De leerschool van de spade was ook op dit punt wel zeer instructief. De onderzoekingen, die reeds sedert jaren vanwege het Rijksmuseum van Oudheden te Leiden worden ingesteld, heb ben ons duidelijk gemaakt, dat in den Romeinschen 49 Oud Gebruiksaardewerk 4

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 47