derzocht; andere ovens liggen op onderzoek te wachten. Bij het plaatselijk karakter van het pottenbakkers- bedrijf zou men met recht mogen verwachten, dat men ons geheele land door van die kleine, sterk plaatselijke vormenwereldjes zou kunnen ontdek ken, die hun tradities eeuwen lang hebben gehand haafd. Hoewel het ons ten dienste staande mate riaal bij lange na niet toereikend is om een goed gefundeerd oordeel mogelijk te maken, mag toch wel gezegd worden, dat zich enkele gebieden met sterk samenhangende verschijnselen afteekenen. Bovendien zijn er enkele trekken, die men door ons geheele land en zelfs tot ver daar buiten in de aan grenzende gebieden kan terugvinden. Het zal heelemaal geen verwondering baren, wan neer Friesland en Limburg genoemd worden als streken met eigen karaktertrekken op het gebied der pottenbakkerskunst. Ook klinkt het niet vreemd, wanneer men Holland en Utrecht als een samenhangend gebied hoort noemen. Kenmerkend voor ons geheele land zijn de vormen met den hoo- gen schouder, zooals de kan en de voorraadpot van afb. 6 en 8. Wanneer men het bovenstaande leest, zou men licht in de verleiding komen om te denken, dat het vaststellen van „lokale culturen" een eenvoudige zaak is, waarbij men grooten steun heeft aan an dere verschijnselen, bijvoorbeeld de boerderijtypen. Maar zoo gemakkelijk is het zeker niet. Een blik op de kaart is voldoende om in te zien, dat er maar zeer kleine gebieden zijn, die opvallen door een geïsoleerde ligging. Het mondingsgebied van Rijn, Maas en Schelde lag al zeer vroeg open voor stroo- 48

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 46