V. VAN HEINDE EN VERRE Het vervoer van aardewerk brengt heel wat risico met zich en daar het aardewerk in vroeger eeuwen minstens even zoo gemakkelijk brak als tegenwoordig, is het vrijwel onaannemelijk, dat de behoefte van al die kleine gemeenschappen, die slechts over slechte landwegen bereikt konden worden, door aangevoerde waar gedekt werd. Het vervoer per schip was uit den aard der zaak veel minder riskant. Maar ook daaraan mogen we in de middeleeuwen althans geen al te groote bei ee kenis hechten. Er waren al te veel omstandigheden, die een geregeld transport van vervaardiger naar verbruiker in den weg konden komen. Met deze overwegingen zijn we op den goeden weg om ver keerde conclusies te trekken. De pottenbakkerij is een oeroud bedrijf, dat oorspronkelijk als huis industrie werd uitgeoefend. Ook toen het eenmaal de zaak werd van een enkeling, die door zijn ar beid in de behoefte van velen voorzag, bleef de voortbrenging van aardewerk zijn locaal karakter behouden. Overal, waar bruikbare kleilagen wer den aangetroffen, werden potten gebakken. In den hoogen Rijnoever bij Oosterbeek, bij het zooge naamde Gat van der Aa, zijn indertijd vele mis baksels gevonden, hetgeen op een pottenbakkerij ter plaatse wijst. Overigens is het zuidelijk deel van Zuid-Limburg een gebied, waar vele pottenbakkerijen in bedrijf zijn geweest en wel van voor-historische tijden tot aan het einde der vorige eeuw. Eenige jaren gele den is in de omgeving van Brunssum een oven on- 47

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 45