Uit de Friesche terpen komt heel wat aardewerk te voorschijn, dat aan ongeveer denzelfden tijd mag worden toegeschreven. Het is vrij grof en dikwan- dig. Men bestede er gerust te zijner tijd eens een kwartiertje aan, om de vormen goed in zich op te nemen. Men ontdekt potten met en zonder ooren, kommen, bekers, kookgerei en zelfs iets, dat al heel sterk op onze theekopjes gelijkt. Er komen uit die terpen nu en dan voorwerpen van een groo- te verfijning te voorschijn, zwart glanzend gepo lijst. Ik herinner aan een schaal op voet, met koeienkoppen versierd. De Volksverhuizingstijd schijnt een vereenvoudi ging van het huisraad met zich te brengen. Het is waarschijnlijk juister om aan te nemen, dat de on derzoekingen in ons land nog weinig gelukkig zijn geweest, zoodat de inventaris van een Merowingi- sche hoeve ons nog niet nauwkeurig bekend is. Even over onze grenzen, in het Rijnland, heeft men echter uit de 6de-7de eeuw dateerende Frankische vestigingen onderzocht en de voortbrengselen van een pottenbakkerskunst gevonden, die verbaasd doet staan door haar rijkdom aan vormen. Het is vaak moeilijk na te gaan, of de vondsten op een oude bewoningsplaats alle uit denzelfden tijd dateeren en dus naast elkaar mogen worden ge plaatst. Een prachtige gelegenheid om een over zicht te krijgen van de soorten aardewerk, gelijktij dig in gebruik, zou men zich kunnen verschaffen door het onderzoek van pottenbakkersovens. He laas zijn deze nog maar zeer weinig gevonden. Overal in ons land heeft men potten gebakken en overal moesten toch eigenlijk de resten te vinden zijn. Tot nu toe ken ik nog maar enkele gebieden, 29

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 27