tere zeventiende-eeuwsche zijn in verzamelingen en den handel nog rijkelijk voorhanden. We zijn op onzen rondgang door het Rariteitenka binet zoo langzamerhand bij de verzameling oude perkamenten te land gekomen. Ja, ook deze zijn naarstiglijk verzameld. We moeten toch ook uit de oude keukenboeken dat zijn geen kookboeken, maar verantwoordingen van uitgaven voor eetwaar, vaatwerk en wat er zoo verder in de keuken en zijn onderhoorigheden noodig is -rekeningen over de dagelijksche uitgaven en inventarissen trachten iets over het gebruik van het aardewerk te weten te komen. Misschien gelukt het nog wel eens met behulp van deze schrifturen oude namen aan de vergetelheid te ontrukken. Maar, men zij gewaarschuwd dat het vaak zeer moeilijk is deze namen aan de ons bekende voorwerpen te ver binden. Alleen nieuwsgierige lieden zouden er toe kunnen komen zich met die oude perkamenten op te slui ten en blad na blad door te lezen. En dan is er nog moed voor noodig, want de herhalingen zijn eindeloos. Telkens weer vindt men aankoopen ver meld in dezelfde kleurlooze omschrijvingen, waar men toch niet wijzer van wordt. En daarom kun nen wij het beste zoo hier en daar maar eens een greep doen. Hier zijn de oude stadsrekeningen van Dordrecht over de jaren 12841285. Onder de uitgaven in deze jaren vinden we er zoowaar een voor den aankoop van „kannen ende bekeren". Het is waar; het staat er niet bij, dat het voorwerpen van aar dewerk zijn. De bekers zouden ook heel goed van hout kunnen zijn. Maar, daar we nog niet aan tin 148

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 146