stige Spanjaard nog even een frissche teug uit de kruik genomen heeft alvorens zich in het strijd gewoel te mengen. De arme kruik is klaarblijkelijk daarna onder den voet geloopen en aan scherven gegaan. Misschien ook wel heeft hij de kruik zorg zaam met een snoer aan een overhangenden boom tak opgehangen en vergeten. De verlaten kruik kan nog lang aan het sterke koord gebungeld hebben, totdat het brak en de kruik op den knuppeldam in scherven sloeg. Deze vondst heeft de vermoedens in een bepaalde richting geleid. Er zijn vondsten bijvoorbeeld bij baggerwerken in oude havens gedaan die ons niet veel wijzer maken, maar daarnaast staan en kele andere, die eveneens een dateering om en bij 1600 toelaten. Na veel zoeken kon onze kruik ook op een schil derij uit het begin der zeventiende eeuw worden teruggevonden. Op afb. 27 ziet men haar aan den voet van het vat, half verscholen achter een steel pannetje. Nummer twee uit ons Rariteitenkabinet is een soortgenoot van nummer een. Een zware kruik van rood aardewerk, vaak met witte engobe, dus ge heel overtrokken met een witte sliblaag, uitloopend in een punt. Deze kruik is ook een tijdgenoot van de eerste. In het museum van Brugge zijn er ver schillende, die volgens het bijschrift zijn gevonden in de Spaansche schansen voor Nieuwpoort. Zij worden verklaard als waterkruiken, wat heel goed mogelijk is. In zulke kruiken van ongeglazuurd aardewerk blijft het water ook op een warmen dag heerlijk koel. Wanneer een witte sliblaag de wand bedekt neemt hij minder warmte op, dan indien dit 135

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 133