dien een of twee zeer mooie blakers van geel aar dewerk gevonden (afb. 37). Duidelijk een navol ging van een koperen blaker, maar desondanks een aantrekkelijk voorwerp. Men zal het er in het algemeen over eens zijn, dat een spaarvarken heel erg ouderwetsch is. Tot voor eenige jaren zag men zulke moderne spaarpotten zelfs met een registratie van de guldens, kwar tjes, dubbeltjes en centen -dat de herinnering aan ons goede oude spaarvarken wel geheel moest verbleken. Het heeft mij altijd gespeten. Het was toch maar wat gezellig, wanneer zoo'n groen beest zoo vol was, dat er niets mee bij kon. Want dan mocht het kapot om alles er uit te halen en dan kwam er een nieuwe, die natuurlijk weer een ander snuit trok dan de vorige. Met sommige van die varkens was het niet heelemaal in orde; daar kon het brave spaardertje vaak braaf tegen wil en dank met wat geduld en handigheid de geof ferde centjes weer uit laten vallen. Onze varkens hebben al een tamelijk lange ge schiedenis. Er zijn er wel gevonden van rood ge glazuurd aardewerk met slibversiering; ongetwij feld uit de zeventiende eeuw. Er was toen trou wens nog een ander model spaarpot in gebruik: een haast kogelvormig lichaam met een voetplaat er onder. Boven op den bol staat meestal nog een knopje. De bol is soms vlak op de voetplaat ge zet; soms ook heeft de pottenbakker er nog een korten stam tusschen gevormd. Het hangt geheel af van de verhouding der afmetingen van voet plaat, stam en bol of er een aantrekkelijk, dan wel plomp voorwerp ontstaan is. Meestal zijn deze spaarpotten geglazuurd en van een paar gele slib- 129 Oud Gebruiksaardewerk 9

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 127