bijbehoorend deksel? Dat die perenpannen uit Ber gen op Zoom kwamen zal zij wel niet geweten heb ben. En dat deze pannen de roem hoog hielden van een gilde, dat reeds in het begin der vijftiende eeuw bestond, is ook niet zoo algemeen bekend. De voorraadpot was een veel voorkomend stuk aardewerk in keuken en provisiekast. Die van afb. 8 is van blauwgrijs aardewerk, ongeglazuurd. Wanneer zoo'n pot met graan of erwten of mis schien ook wel met honing gevuld was, werd ze natuurlijk niet zoo maar in de provisiekast gezet. Er behoort nog een houten deksel bij. Ook zal men heel vaak een stuk perkament genomen hebben en dat met een snoer in de keel tusschen hals en schouder hebben vastgebonden. De voorraadpot is zoo'n nuttig stuk huisraad, dat het zich eeuwen lang weet te handhaven. Zij komt al spoedig voor in rood geglazuurd en ongegla zuurd aardewerk. Die van de 17de eeuw zijn meest al vrij groot en hebben in plaats van kleine voetjes een standring of drie zware lobben als pooten. Soms ook werden zij voorzien van ooren, opdat ze wat gemakkelijker te hanteeren zouden zijn. Een verre verwant van deze voorraadpotten zou den heel goed de doofpotten kunnen zijn; men ziet ze vaak op gravures uit de 17de en de 18de eeuw. Schier ontelbaar zijn bij elke eenigszins omvang rijke opgraving de scherven van de steelpan, die vrijwel denzelfden vorm had als een metalen koe- kepan. Zij werden voor allerlei doeleinden ge bruikt. Er bestaat een schilderij van Pieter Aertsz., waarop een vrouw bezig is om in de steelpan koe ken te bakken boven het open haardvuur. Men vindt de slechts aan de binnenzijde geglazuurde 123

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 121