als nr. 1 van afb. 13. Met wat goeden wil zou men kunnen aannemen, dat zij voortleven in de merk waardige drinkkannen, waarvan nr. 2, afb. 13 een voorbeeld is. Tot in de zestiende eeuw blijven de ze kannen in gebruik; zij werden als goedkoop massaproduct in de Keulsche werkplaatsen naast het geornamenteerde goed vervaardigd en in den zelfden oven gebakken. Zoo komt het, dat men vaak genoeg exemplaren vindt, die de prachtige bruine kleur en het zoutglazuur "ertoonen. Ook de bierpul nr. 1, afb. 13 heeft een lang leven; ook haar kunnen we tot in de zestiende eeuw terug vin den. Bij rijk en arm, overal staat zij op tafel. Men bekijke eens de reproductie van het schilderij op afb. 14. In de tweede helft der zestiende eeuw komt een bierkan op den voorgrond, die ongetwijfeld met geestdrift werd ingehaald; de snelle. Siegburg had ook in dit geval weer de leiding en schier overal komen de scherven van de grijswitte, iets kegel vormige hooge kan te voorschijn. Men ziet nooit anders dan zwaar geornamenteerde kannen, met groote opgeplakte reliefs. Spoedig leveren nu ook Keulen en Raeren hun aandeel in den uitvoer naar het mondingsgebied van den Rijn. Met het oog op het schervenmateriaal zou men zeggen dat de snel le de meest gebruikte en waarschijnlijk ook meest geliefde bierkan in de taveernen en in de huiska mers is geweest. Naast de tinnen bierkan weet de snelle zich gemakkelijk te handhaven. Het zal den aandachtigen lezer opgevallen zijn, dat het tot hier behandelde drinkgerei geheel bestaat uit vertegenwoordigers van den Rijnschen import. Hij zal zich ongeduldig afvragen, wat de Friesche, 115

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 113