cirkels en puntjes; het eindigt met groote opge plakte medaillons met blad- en bloemornamenten, bijbelsche voorstellingen en wapens. Op bestelling leverden de Siegburgsche pottenbakkers den koop lieden en den adellijken heeren in onze groote ste den trechterbekers met hun wapen er op. Het is duidelijk, dat Siegburg het monopolie van den trechterbeker niet zou kunnen behouden; ook een centrum als Keulen-Frechen heeft veel van deze waar voor ons land geleverd. Er kwam in dien bloeitijd van het geornamenteerde steenwerk trouwens nog wel andere waar uit Keu len. Het kroesje van afb. 22 is er een voorbeeld van. Het is prachtig bruin van kleur. Door het gebruik van zoutglazuur is de glans nog verdiept. Het blad ornament maakt het mogelijk na te gaan, uit welke Keulsche werkplaats het stuk afkomstig is. De voorstelling van de twee gelieven wettigt het ver moeden, dat het kroesje bestemd was voor bijzon dere gelegenheden. Van dit voorwerp naar den beker van afb. 10 is wel een groote stap. Toch heeft ook dit eenvoudige stuk zijn charme. De draairingen zijn met de werkspaan iets aangezet en werken hier als orna ment. Het bekertje is niet zoo groot, ruim 10 cm., maar er gaat toch al een aardige slok in. Er is op Spangen bij Rotterdam een exemplaar gevonden, dat misschien wel driekwart liter kan bevatten. We moeten dezen grooten beker wel beschouwen als een overgang naar de groote en kleine bier pullen en potten. Heel oud zijn de hooge, haast cylindervormige bekers, die we in enkele musea aantreffen. Zij verdwijnen naar het schijnt om streeks 1300 om plaats te maken voor bierkannen 114

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 112