die bij opgravingen of zoo toevallig bij grondwerk worden teruggevonden, bijna altijd als het fijne porcelein van een bepaalden tijd beschouwd moe ten worden. Ik kan mij voorstellen, dat het niet bepaald gemakkelijk is, om nr. 2 van afb. 23 van dien gezichtshoek uit te bekijken. Het is een be kertje van steenwerk met een tamelijk ruw opper vlak en bruin van kleur. Er ging niet zoo heel veel in; het bekertje is maar ongeveer 8 c.m. hoog. Dit was nu het pronkstuk, dat in het tijdperk tus- schen ongeveer 1200 en 1300 wellicht ook nog wel wat vroeger en wat later bij bijzondere ge legenheden op tafel kwam, wanneer er iets bij zonders te drinken viel. Veel beschaafder ziet het drietal van afb. 12 er uit. Het zijn dan ook al verre nazaten van het boven besproken bekertje. Nr. 3 kan nog wel in de eer ste helft der veertiende eeuw gedateerd worden, maar het schaaltje en kommetje behooren tot de fijnere ceramiek, die in de laatste tientallen jaren der veertiende eeuw eerst in Siegburg vervaardigd werd. Het schaaltje wordt vaak voor een dekseltje aangezien. Wanneer ik echter verklap, dat de rand van het afgebeelde exemplaar een zalmroode kleur en een glimmend oppervlak heeft, dan is het niet meer zoo moeilijk om in dit voorwerp een drink schaaltje te zien. Er zijn er wel, die van een oor voorzien zijn of van twee tegenover elkaar staande noppen om het aanvatten wat gemakkelijker en het opnemen iets minder riskant te maken. Het schaal tje komt eveneens voor op het onder afb. 14 ge reproduceerde schilderij. Ook het kommetje heeft een gladden zalmrooden rand. Deze gladde randen danken hun ontstaan 111

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 109