Wanneer je nu de balans opmaakt, moet je wel bedenken, dat er waarschijnlijk nooit zulke enorme hoeveelheden aardewerk zijn gemaakt, omdat er veel houten voorwerpen gebruikt werden. De hout draaier leverde heel wat bekers, koppen en nappen voor het dagelijks gebruik. Zelfs op de tafel van den Hertog van Gelder vind je nog wel een kop van „eyloofsholt". Wel in zilver gevat, maar toch in hoofdzaak een stuk drinkgerei, dat gedraaid is uit het wortelhout van een klimop. Maar laten we de foto's samen eens bekijken". Het gesprek, dat zich daarop naar aanleiding van de foto's ontspon, is de onmiddellijke oorzaak van het schrijven van dit hoofdstuk geweest. Want ieder, die het oude gebruiksaardewerk met belang stelling bekeken heeft, moet zich de vraag gesteld hebben, hoe het nu eigenlijk staat met de verschil lende vormen van drinkgerei. In de musea ziet men meestal kannen en kruiken. Als er een beetje veel van dit soort dingen is en de ruimte klein, werd al dat middeleeuwsche aar dewerk in een kast dicht opeen gezet en de weini- ke kleine stukken gaan volkomen tusschen de groo- te verloren. Er zijn natuurlijk goede uitzonderin gen. In de Egmondzaal van het museum te Alk maar, waar de vondsten van het Slot Egmond zijn tentoongesteld, is het kleine goed juist behoorlijk zichtbaar opgesteld. Ik noem dit voorbeeld, omdat de opgraving van het slot op den Hoef zoo'n groo- te hoeveelheid aardewerk heeft opgeleverd. Er zijn nog wel meer musea, waar men de kleine dingen recht doet wedervaren. Wanneer men eens de moeite neemt om een flin ke verzameling reproducties van schilderijen uit de 108

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 106