Waren de wapens eerst persoonlijk, later werden ze erfelijk. Het wapen werd nog met een blader kroon van drie of meer bladen gedekt, waaruit het helmteeken rees. De helmen waren soms van goud email. Kleuren werden aangedracht, boch op zwart-wit afbeeldingen niet aangegeven oor spronkelijk, veel later pas door middel van letters of andere teekens, zooals die op den kleuren staat achter in dit boek zijn aangegeven. Nog later kwamen voor die kleuraanduidingen ar ceeringen in gebruik (1658). Een interessante uitgave voor de Gothische stijlen is het plaatwerk „Beitrage zum Formenschatz der Heraldik" door O. Watzelberger. dat allemaal schetscopieën uit oude MS. wapenboeken bevat. Renaissance Geleidelijk ging nu deze stijl over in den Renaiss- sancestijl, die nog sierlijker dekkleeden alsmede andere helmen en figuren deed zien, waardoor de stijl zelf op een niet minder hoog peil kwam te staan (zie afb. 20 en 32). De Renaissancestijl wordt ook thans nog heel dikwijls toegepast. De vluchten werden natuurgetrouw afgebeeld, ook de veeren minder stijf geteekend. De leeuwen kregen vier klauwen met nagels, een tong en een staart met naar buiten (L) omgekruld, evenals de nu voorkomende dubbelstaartige, met sierlijke haar bossen, ook aan de achterpooten. Toch bleven die leeuwen heraldische en geen naturalistische. De adelaars werden nu geteekend met omhoog- geheven vleugels, ook zij kregen vier klauwen, de staarten werden eleganter van vorm. Behalve tournooi- of steekhelmen kwamen ook veel tralie helmen voor met versieringen soms of wel geda- 92

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 90