Wapenkunstenaars Natuurlijk moet een wapenkunstenaar goed op de hoogte zijn van de wapenkunde, anders ont staan er wapenmonsters of minstens foutieve wapens, die helaas nog al eens voorkomen. Wapen Het wapen (meervoud wapens) is afkomstig van de krijgers, die hun wapenen droegen, en nog dragen. Zelfs op ons gebied ziet men, dat ,,1'histoire se répète". Zoo zijn b.v. de helmen in den ouden salade-vorm weder in zwang gekomen. De har nassen der kurassiers zijn echter afgeschaft. Doch de kanonnen hebben weder schilden gekregen. Beschrijving van een wapen Een wapen moet beschreven worden en' wel zoo duidelijk mogelijk, zoodat vergissing is uitgesloten. In de eerste plaats mag men nooit vergeten, dat rechts en links in de wapenkunde verwisseld zijn. Rechts is dus aan de linkerhand, links aan de rech terhand van den beschouwer. Men stelt zich het wa pen derhalve voor als een persoon, dien men aanziet. Een wapenbeschrijving moet zoo beknopt mogelijk zijn, maar volmaakt duidelijk, zoodat men zich niet kan vergissen. Men begint met het schild, dan de verdeelingen, de voornaamste stukken en figuren met hun soort of plaatsing nauwkeurig opgevend, tenslotte het hartschild, c.q. de bij schildjes, de zgn. bastaardbalken als die er zijn, daarna de helm, wrong (of kroon), helmteeken, dekkleeden, schildhouders, devies, kreet, even- tueele ridderorden (ketens om het schild worden echter onmiddellijk na de beschrijving van het schild genoemd), tenslotte den wapenmantel of baldakijn met kroon. 10

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 8