gieters er in werden gegoten. Een vrij complete lijst er van vindt men in mijn Deel II „Heraldisch Vademecum". Wapenkalenders Wapenkalenders zijn er vele. De Engelsche St George, de ,Deutscher Kalender' met wapens van veldheeren, smeden, e.a. in Gothischen stijl, de ,Baltischer Kalender' (waarvan maar één jaar gang verschenen die zeer goed was) en vooral ook de ,Münchener Kalender' van O. Hupp, die 50 jaar gangen beleefde en nog beter was. Bij ons versche nen twee jaargangen van een Adelskalender volgens de eerste letters van het alphabet, alleen schilden in kleuren, en (omstreeks 1945) een Provincie- wapenkalender met dat van de 12e provincie er zelfs op, zeer fraai gehoogd met goud en zilver. De uitgever wilde den naam van den teekenaar niet opgeven (fabrieksgeheim!). In Vlaanderen kwamen er ook eenige uit. Reeds in de 18e eeuw verschenen zij met de wapens van vorsten, bis schoppen en den hoogen adel als kopergravures. De oudste is voorzoover bekend van 1725 en dan een uit 1740 van Neurenberg en zoo meer. Uit voerig is dit onderwerp behandeld in het Neder- landsch Archief van 1938. In de laatste jaren kwamen ook wapenkalenders voor in reliëf van gips, met de provinciewapens als omlijsting. Zij zijn feitelijk eeuwigheidskalenders want men kan er een nieuw kalendertje van papier in het midden opplakken. Wapenkaarten Wapenkaarten, vooral uit de 16e en 17e eeuw van Specht, Robijn, Kribber, van Rijckhuyzen, de Vouw, zijn er vele, meestal alleen schilden en 83

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 81