heraldische kunst gewijd met meer of minder succes. Talloos zijn de wapens in velerlei vormen, op alles en nog wat aangebracht. Gelukkig zijn ook zeer veel van deze fraaie werkstukken behou den gebleven en in musea of in particulier bezit bewaard. Op de rijksgebouwen prijkt veelal het wapen der Nederlanden. Hofleveranciers versieren hun winkels en hun drukwerk, enz. met het persoonlijk wapen van H.M. de Koningin of andere leden der Koninklijke familie. De oude Patriciërshuizen pronken er nog mede en er is geen stad in ons land, die er niet op kan bogen, den volke wapens te doen bewonderen, vooral uit den Renaissancetijd en uit de 18e eeuw. Ook op nieuwe gebouwen komen wel wapens voor, maar belaas dikwijls ontworpen door bouw meesters of beeldhouwers, die blijkbaar geen studie van de wapenkunde hebben gemaakt, althans onvoldoende, en dat is jammer. Voor Ned. Indië (thans geheeten Indonesië) wordt het door J. Pz. Coen aan de stad Batavia geschon ken wapen gebruikt. Voor West-Indië of Suriname een oud galjoen op zee met twee morianen als schildhouders en het devies „Justitia Pietas Fides". Voor Curagao ook een zeilend galjoen op zee met het omschrift „sigillum curacao indiae societatis". Op het blad „Indisch Nieuws" staan deze laatste twee afgebeeld en in het midden een foutief fantasiewapen voor Indonesië, zijnde: gedeeld R. Nederland. L. Batavia, maar op zilveren velden en de naam „Nederlandsch Indië" er boven, wat niet gebruikelijk is; 't wapen Neder land is foutief, een zwarte leeuw met rood zwaard en zonder de staande blokjes. Op luidklokken komen veel wapens van de schenkers voor, die door de beroemde klokken. 82

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 80