een werkelijk smaakvol ensemble zien, waaronder tal van goed geschilderde wapens van groot formaat, o.m. het complete Engelsche wapen ter grootte van 3 X 4 M. door Jan Gast. Ook Canadeesche wapens met hun embleem, het eschdoornblad, waren er aangebracht. Op an dere plaatsen waren er echter, die het aanzien niet waard waren. Wel was het in de volksbuurten merkwaardig, dat de meest primitieve hulpmid delen als vleesch- en biscuit-blikken, al of niet beschilderd, zelfs rioolbuizen met papieren bloe men gevuld, slingers van oranjepapier en wat al niet, toch nog soms smaakvolle versieringen waren geworden. Uitgeknipte wapens uit tijdschriften waren tegen de ramen geplakt. Op de knoopsgat insignes evenwel zag men soms blauwe leeuwen op een oranje fond, die het rijkswapen moesten verbeelden. En vele speldjes met het zgn. Neder- landsche wapen, dat er maar heel weinig op geleek, soms drie of meer naast elkaar van pro vinciën of Rotterdam en andere steden. Het Regeeringsplacaat prijkte echter met een goeden Nederlandschen heraldischen leeuw, althans naar den vorm, de kleur was echter oranje In 1946 verscheen er een slordig gedrukte wapen kalender van zes bladen met de wapens van H.M. de Koningin en de leden van het Koninklijk Huis, waarop het Rijkswapen als dat van H.M. is afgebeeld, alsmede een fraaie Oranje-kalender met de wapens van Oranje, correct, doch daarbij een schild met een gouden, roodgenagelden en getongden leeuw op blauw, zonder blokjes, die blijkbaar Nassau moest verbeelden. Tal van teekenaars, wapenschilders, graveurs, etsers, houtsnijders, beeldhouwers, steendrukkers, hebben zich in den loop der eeuwen aan de

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 79