miraal de Ruyter in de Nieuwe Kerk te Amster dam, zijn er nog meer van den grooten beeld houwer Rombout Verhulst, ook andere van kleiner formaat, zooals van de zeehelden Tromp, van Wassenaer-Obdam, van Galen, Heemskerk. (Helaas zijn die van Piet Heyn en nog enkele andere door de verwoesting van Rotterdam te loor gegaan, maar de afbeeldingen zijn althans bewaard.) Ook hierop bevinden zich fraai in marmer gebeeldhouwde wapens, het zijn dus alle sierlijke monumenten, die tijdens de Fransche overheersching voor het uitkappen der wapens gespaard zijn gebleven, doordat zij zich niet aan den openbaren weg bevonden. Behalve met wapens zijn die praalgraven voorts nog kunstvol met afbeeldingen van zeeslagen en attributen versierd. Tegen de zuilen der kerken of in nissen werden sierlijke epitaphen geplaatst ter nagedachtenis van groote mannen en ook wel cenotaphen ter herinnering aan overledenen, wier lijk elders begraven ligt. Ook deze waren dikwijls met wapens versierd. De meeste zijn in den Renaissancestijl ontworpen, doch ook enkele in den Gothischen, zooals in de Groote Kerk te Breda van de Nassau's. Dat van Engelbert van Nassau is bijzonder fraai, geheel afwijkend van anderen, met 4 knielende dragers, die op een plateau het harnas dragen en nog prachtig geconserveerd, de andere trouwens ook. Alle zijn van kwartierwapens voorzien. Enkele zijn alleen afgesleten door den tand des tijds. De grafzerken uit deze kerk werden door schrijver dezes afgeteekend en zijn door het Noord-Brabantsch Genootschap uitgegeven. De grafzerken van Hollanders op Ceylon en in 74

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 72