huizen in de groote steden, in het fronton van de voormalige Duitsche legatie te 's-Gravenhage, alsmede in Amsterdam in gevels van de grachten en straten, doch ook in de gevels van eenvoudige huizen. Zoo is te Edam, in de Kleine Kerkstraat in een geveltje een prachtige wapensteen van Prins Maurits. Voor de Amsterdamsche gevel- steenen zie W. J. Alings' deel in de Heemschutserie. Grafzerken De grafzerken in Nederlandsche kerken zijn voor het grootste gedeelte beschreven door Mr C. A. Bloys van Treslong Prins voor de provinciën, met uitzondering van N. Holland, Drenthe, Friesland en Limburg. Het deel N. Holland (4 banden) werd grootendeels gemaakt door Dr Mr J. Belonje, het deel Drenthe door denzelfde, in samenwerking met Westra van Holthe, terwijl de teekeningen werden gemaakt door den jong overleden architect A. J. Th. Kok. Het deel Gelderland wordt be werkt door het Genootschap Gelre in Arnhem. Groningen is tot stand gekomen onder leiding van Jhr Feith e.a. en Friesland is nog in bewerking bij Dr Mr Belonje. De 's-Hertogenbossche zerken in de St Janskerk aldaar zijn in een fraai werk, met tal van houtsneden verlucht, beschreven door C. F. X. Smits, Archivaris aldaar, in 1912. Ook vindt men in verschillende nummers van de „Navorscher" Brabantsche en andere grafzerken beschreven. ,Zelandia Illustrata' door Nagtglas en Lantsheer, uitgave van het Zeeuwsch Genootschap van 18661880 bevat talrijke gegevens over graf zerken en wapens uit de provincie Zeeland. Behalve de praalgraven van Prins Willem I van Oranje in de Nieuwe Kerk te Delft, dat van ad- 7«

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 70