slagers als drijfwerk in tabaksdoozen. Door stuca- doors als stucwerk aan plafonds of in trappenhui zen, in de 18e eeuw. Voor reclameteekens op af fiches, maar meestal foutief toegepast. Zelfs kan men in het buitenland, in Parijs en Londen wapens op de trottoirs geteekend vinden en bij ons op het zeestrand en in de perken van bloemen tentoonstellingen. Door dames op stramien als borduurwerk voor kussens, stoelruggen enz. Slechts enkele van deze toepassingen worden in het kort besproken Gebrandschilderd glas Glas in lood is al een oude kunst, zij dateert reeds uit de ioe eeuw. In de Kathedraal van Chartres zijn nog prachtstukken uit de 1213e eeuw te zien. Glas-emails echter dateeren pas uit de 16e eeuw. Oorspronkelijk gebruikte men hoofdzakelijk gekleurd glas, afgewisseld met blank, dat op het formaat gesneden dat men hebben wilde en daarna in looden lijstjes gevat en gesoldeerd werd. De kleuren werden er volgens een lang geheim gehouden procédé op een zeer hooge temperatuur (men zegt i8oo°C. ingebrand). Niet alle kleuren (b.v. het rood) komen altijd goed tot hun recht, blauw en geel echter best. Er komen ook zgn. grisailles voor in lichte tinten op blank glas, in het genre van de bekende grauwtjes. Er werden (en worden nog steeds) wapens ge maakt in gebrand glas, zooals men er b.v. 78 kan zien in de Groote Kerk te Gouda, grootendeels vervaardigd door de Gebrs Crabeth, met bijbel- sche voorstellingen en de wapens van de schenkers (zoowel steden als particulieren). Familiewapens op glas van ovalen vorm worden nog dikwijls 67

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 65