wapen in papier maken, b.v. als hoofd van brief papier of op de achterzijde van enveloppen. Er zijn dan een positief of verheven en een precies daarin passend negatief of hol wapen voor noodig, die veerend in elkander gedrukt, of beter geslagen worden met het papier er tusschen. Zij komen niet veel voor, doch worden volledigheidshalve hier vermeld. Om zegelafdrukken te maken gebruikt men thans rood, zwart, bruin, goud, groen of zilver lak. Wit gebruiken de graveurs voor een eersten afdruk, die altijd de scherpste blijft. Graveurs maken zeer fraaie afdrukken op dit witte lak door den zegel ring of het stempel in de kaarsvlam te houden dat dus daardoor vol zwartsel komt, dat, wat de gladde kant van het cachet betreft, op papier wordt afgestreken. In de gravure zelf blijft dit zwartsel dan zitten en hecht zich bij het afdrukken op het lak, zoodat er een scherpe tegenstelling ontstaat tusschen het zwart in de gravure en het helder wit van den achtergrond. Vaak komt ook het omgekeerde voor, dat men de gladde kant van het cachet met zwartsel door middel van een lapje insmeert en de gravure blank laat, ook dit geeft de gewenschte contrastwerking. Zwarte lak wordt gebruikt voor rouw. Men kan ook afdrukken vervaardigen met negocol ofunicol, maar die stof is slap en slecht te bewaren. Door dergelijke afdrukken in heet water te leggen verdwijnen ze en kan men ze goed opnieuw gebruiken voor andere afdrukken. Perkament Voor oirkonden, charters, e.d. gebruikte men oudtijds steeds perkament of geschaafde lams- of 59

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 57