Wapengraveurs waren en zijn er nog vele in ons land. De meest bekende (uit vroegere tijden) zijn Th. de Bly, M. Ie Blon, H. de Leth, C. Specht, J. Kanneman, D. Vingboons, J. de Vouw, C. Kribber A. v. Mierlo, W. Langerak, G. Danc- kerts, R. de Hooghe. Ook gravures in hout of houtsneden kwamen voor en ook thans nog, evenals etsen en steendrukken van wapens in kleuren. B.v. in Nederland's Patriciaat de zgn. driekleurendruk, die zeer voldoet. Wapenschilders en teekenaars Als teekenaars en schilders blonken hier te lande uitA. Buchelius 17e eeuw, G. Hesman 19e eeuw, J. de Lange 17e eeuw J. F. L. Verster 19e eeuw, H. Wenning 19e eeuw, J. M. Lion 19e eeuw, J. E. v. Leeuwen 19e eeuw, J. A. Koopmans 19e eeuw, v. d. Laars (vader en zoon) 20ste eeuw, maar vooral ook J. Colijns 1640. Zijn M.S. wapenboek in drie deel en bevat niet minder dan 14.870 wapens vooral van Amsterdamsche schepenen. Rietstap vermeldt nog een M.S. wapenboek van Gendt in de voorrede van zijn Armorial Général. De Duitsche graveurs zijn bepaald meesters in dat vak en een groot deel der zegelringen hier te lande is door hen gegraveerd. Zelfs de kleine letters op deviezen etc., komen er duidelijk in te staan want de gravure is hol. In glas of kristal gaat het evenzoo, doch in koper, zilver of ander metaal, dat veel zachter is, gaat het gemakkelijker. Men maakt ook guttapercha-stempels als af drukken van metalen, om ze als zgn. droog- stempels met vette inkt te gebruiken, doch deze stempels verslijten gauw. Ook slagstempels worden gemaakt, die een relief- 58

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 56